1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

David Hnát: Norové tolik nevaří, k obědu jim stačí i tousty

24. 03. 2005

Dva roky "válel" v nymburském hokejovém dresu útočník David Hnát. Vloni i předloni se stal nejlepším střelcem týmu a zároveň nejproduktivnějším hráčem týmu. Pak odešel na zkoušku do Norska a nyní je platným hráčem Stjernenu, se kterým se dostal až do semifinále norské ligy.

Dva roky "válel" v nymburském hokejovém dresu útočník David Hnát. Vloni i předloni se stal nejlepším střelcem týmu a zároveň nejproduktivnějším hráčem týmu. Pak odešel na zkoušku do Norska a nyní je platným hráčem Stjernenu, se kterým se dostal až do semifinále norské ligy.

Jaké byly vaše začátky v norské lize?
Nejprve jsem si musel zvyknout na trošku rozdílný způsob hry, ale nebylo to nějak dramatické. Pak jsem se také musel dohodnout se spoluhráči, což byl pro mně ze začátku trochu problém. Jinak bych řekl, že začátek byl asi stejný, jako kdy bych byl v nějakém novém týmu v Čechách.
Jakou má norská liga kvalitu?
Norskou ligu bych přirovnal k naší první lize. Samozřejmě záleží, s jakým soupeřem se hraje. Mužstva ke konci tabulky více faulují a hrají spíš destruktivní hokej, ale zápasy se soupeři z horní části tabulky jsou vyrovnané a kvalitní.
Kolik lidí chodí na hokej a jaká atmosféra tam panuje?,br> V průměru chodí okolo 1500 diváků. U nás panuje při utkání parádní atmosféra. Lidé fandí a máme svůj fan klub, který jezdí i na některé zápasy ven. Ale ne všude panuje při utkání taková atmosféra, jako u nás.
Jak byste charakterizoval hru v této soutěži?
Příchodem hráčů ze Švédska, Finska a Čech se liga zkvalitnila. Hraje se rychle, tvrdě, ale čistě, dohrávají se osobní souboje. Jinak se moc neliší od českého hokeje.
Překvapilo vás něco?
Překvapil mě přístup, ochota a postoj hráčů a lidí okolo, když jsem přišel. Byli přátelští a když jsem něco potřeboval, tak nebyl problém.
Jak se dorozumíte se spoluhráči a trenérem?
Jak jsem už říkal, ze začátku to byl docela problém, protože jsem neuměl anglicky. V tomto směru mi pomáhali bratři Zubkové, kteří v Norsku hrají pátou sezonu a umí dobře norsky i anglicky. Nyní to je lepší a dorozumím se anglicky.
Hrajete nějaké derby?
Derby hrajem se sousedním městem Sarpsborkem. Jsou to vždy vyhecované zápasy a skvělá atmosféra pro hráče.
Zapojil jste se do nějaké větší šarvátky?
Do žádné větší šarvátky jsem se nezapojil. Jednak se neumím prát a když se něco semele, tak od toho máme hráče, kteří umějí udělat pořádek.
Jaká byla vaše pozice v týmu při příchodu a jaká je nyní?
Já přišel nejdříve na zkoušku. Takže se na mně nekoukalo jako na nějakou výraznou posilu. Nikdo mě neznal a moje pozice v mužstvu byla, dalo by se říci, řadového hráče. Nyní si myslím, že jsem si za tu sezonu vybudoval pozici hráče, který něco dokáže a není jenom do počtu.
Jaká je Norsko země?
Norsko je hezká země, příjemní lidé a především tu není zdaleka taková závist, jako v Čechách. Ovšem je tu draho.
Jaké je tam jídlo a pití?
Co se týče pití, mají Norové svou specialitku, které říkají Akevitt. Je to tvrdý alkohol. Pivo je v Čechách mnohokrát lepší. S jídlem si tu nedělají těžkou hlavu. Zdaleka se tu nevaří jako u nás, k obědu si dají třeba tousty a mají vystaráno.
Scházíte se s některými spoluhráči i mimo stadion?
Norové jsou v tomto směru trošku uzavření. Odtrénuje se a každý si jde po svých. Jenom co jsme tu Češi, tak se scházíme a navštěvujem.
Kde bydlíte, s kým a jak daleko vám trvá cesta na stadion?
Mám byt a bydlím sám. Na zimák to mám asi patnáct minut na kole.
Jakým způsobem sledujete dění v ČR?
Převážně na internetu, a nebo co mi napíšou z domova, nebo přítelkyně. Nestihl jsem si bohužel zařídit věci potřebné k příjmu české televize.
Sledujete výsledky klubů, za které jste hrál?
Samozřejmě sleduji dění v Nymburce a držel jsem klukům palce, aby to play off dotáhli co nejdál. Jinak nemám takový přehled, jako když jsem doma. Hlavní události okolo hokeje ale pochytím.
Jak často se dostanete do ČR?
Domů jsem se dostal na Vánoce asi na čtyři dny a pak po sezoně v dubnu až do konce července.
Na jak dlouho zakotvíte v Norsku?
Minimálně na další dvě sezony.

ptal se: TOMÁŠ KONÍČEK

DAVID HNÁT
narozen: 12. listopadu 1981
post: útočník
hráčská kariéra: Litoměřice, Litvínov, Sparta Praha, Ústí nad Labem, Mladá Boleslav, Nymburk, Stjernen.
statistika za Nymburk: 57 zápasů - 31 branek, 24 asistencí.
statistika za Stjernen: 23 zápasů - 15 branek, 8 asistencí.

http://www.stjernen.no
Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace