1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

ON-LINE: Odpovídal Lukáš Král

07. 02. 2018

Nymburský deník uspořádal on-line rozhovor s Lukášem Králem. Jeho jméno je v Nymburce hodně známé. Ještě nedávno se proháněl po hokejových stadionech. Je mu dvaačtyřicet let, hrál za Nymburk, dlouho za Mladou Boleslav, pak také za Vrchlabí a Chrudim, v Pardubicích nastoupil k jednomu extraligovému střetnutí a v něm dal gól. Nyní se v Nymburce a Hradci Králové věnuje mládeži jako hokejový trenér. Lukáš Král v online rozhovoru dopovídal na dotazy čtenářů Nymburského deníku, odkud byl také tento rozhovor převzat.

DOTAZ: Lukáši prioritou každého klubu by měla být mládež. Jak to vypadá s mládeží v Nymburce? Dočkáme se ještě někdy týmu mladšího a staršího dorostu? Vždyť i Poděbrady mají starší a mladší dorost...
ODPOVĚĎ:V Nymburce se před pár lety malinko prošvihla práce s mládeží. Začalo se vpodstatě znovu od ročníku 2001 a od té doby pomalu obsazujeme všechny žákovské kategorie, ale ještě jsme se počtem nedostali k tomu, že se nám podaří postavit dorostenecké družstvo. Momentálně jednáme s Hradcem Králové, že by jsme od příští sezóny spolupracovali u kategorie mladšího dorostu, že by k nám dodali hráče, kteří se u nich nedostanou do prvního týmu extraligového mladšího dorostu a doplnili by náš tým, který bychom konečně mohli přihlásit do soutěže. Jsme ve fázi jednání a doufám, že se to podaří dotáhnout do zdárného konce.

DOTAZ: Lukáši, co vím tak děláš trenéra v Hradci Králové. Tam hraje i tvůj syn. Syn Honzy Jeníka hraje v Boleslavi, syn Jirky Kose taky v Boleslavi. Není škoda, že všichni tito kluci hrajou mimo Nymburk? Proč nehrají v Nymburce? Myslím, že podmínky pro hokej tu jsou dobré. V Nymburce jsou jen mladší a starší žáci. A tím to končí. Žádný dorost.... Vždyť tvoje generace také vyrůstala v Nymburce a hrál se tu výborný mládežnický hokej... Proč nenatáhnout hráče z okolí do Nymburka a hrát tady za Nymburk. Proč jezdí nymburáci hrát hokej mimo Nymburk....
ODPOVĚĎ:Hráči odcházejí za kvalitou, kterou není schopen malý klub zajistit. A jsme znovu u počtu dětí, ve velkém klubu hraje v jednom týmu cca 15 hráčů stejného ročníku. U nás u starších a mladších žáků je tým složen v podstatě ze tří ročníků. Ve velkých klubech se hráči dostanou k velkému počtu kvalitních utkání, měří se mezi sebou nejlepší hráči ročníku. To v malém klubu není možné. Myslím, že je v pořádku, když malé i velké kluby pochopí, že můžou být prospěšní jeden druhému. Malé kluby bych řekl, že produkují výraznější individuality oproti velkým klubům, řekl bych, že je to dáno tím malým počtem hráčů v malém klubu, hráči jak na tréninku, tak na zápase jsou stále v akci. Poté samozřejmě jdou do velkého klubu a mělo by to být tak, že velký klub za něj naopak pošle hráče, který se u nich do kádru nedostane, aby malý klub mohl bez problémů s počtem hráčů pokračovat v soutěži. Podmínky v Nymburce dobré jsou, ale i za nás nejlepší hráči odcházeli do velkých klubů, akorát to bylo až do mladšího dorostu. Ale na druhou stranu, říká se, že dnešní doba je oproti té naší posunutá o dva roky vpřed, takže to plus mínus vychází.

DOTAZ: Komu fandíte v extralize a kdo podle vás získá v letošní sezoně titul?
ODPOVĚĎ:Nemám vyhraněný klub v extralize, že bych fandil pouze jednomu, tak jako ve fotbale Spartě. Ale když mám jeden jmenovat tak Hradec Králové. A titul? Doufám, že Hradec, ale adeptů je spousta... Sparta výrazně posílila, bude jistě silná, Plzeň má parádní sezónu, tradičně Třinec, Kometa.

DOTAZ: Viděl jsem derby s Kolínem. Jak se zamlouval zápas vám (jestli jste byl) a jak se vám líbila atmosféra v hledišti?
ODPOVĚĎ:Já ho bohužel neviděl, takže nemohu posuzovat, ale prohra samozřejmě mrzí. Bez gólů se nevyhrává.

DOTAZ: Lukáši, budete se mnou souhlasit, že v současné době už nejsou hokejová derby s Kolínem tak vypjatá, jak tomu bylo před pár lety? Čím to podle vás je?
ODPOVĚĎ:Souhlasím. Myslím, že na ledě je to tím, že za Nymburk hraje spousta hráčů, pro které to žádné derby není... a v hledišti je to trochu dáno nymburským divákem. Když se podívám na kotel kolínských, jsou tam k vidění chlapi, klidně i staršího věku a nymburský kotel v podstatě žádný není, anebo pár lidí a děti z nymburské hokejové mládeže.

DOTAZ: Dobrý den. Malé děti od útlého věku trénují někdy dost často. Třeba třikrát nebo čtyřikrát týdně - ať jde o hokej nebo třeba fotbal. Není to moc? Děti potřebují i jinou zábavu, než se jen upnout na jeden sport...
ODPOVĚĎ:Dobrý den, zajímavý dotaz. Minulý týden byl jeden z mých trenérských kamarádů na stáži ve Švédsku. Jiný kraj, jiný mrav. Ve Švédsku je to tak, že mají samozřejmě neporovnatelně víc dětí než my. Ale na tréninku čtvrté a páté třídy, kde bylo cca 30 dětí byli dva trenéři. Děti nechali prvních dvacet minut tréninku naprosto bez povšimnutí, ať si každý dělá co chce. Po 20 minutách začala jednoduchá cvičení, ale naprosto bez trenérského drilování, bez křiku, bez opravování, bez nařizování, jestli má jet kličku zprava, nebo zleva. Trénink celý trval cca hodinu a nesl se v tomto duchu. Toto kdybychom udělali v našich českých podmínkách, tak je to pomalu na odebrání trenérské licence. Ale poté byl k vidění trénink mladšího dorostu, kde bylo cca 20 hráčů, pět trenérů a obrovský dril. To je asi největší rozdíl mezi námi a hokejovou špičkou. My děti obrovsky drilujeme v mládí a když se mají v dorosteneckým věku někam posunout, už moc není kam. Tam si dětí v dětství hrají a pak do toho pořádně šlápnou a mají to kam posouvat. Souhlasím ať děti dělají více sportů, určitě výborná jako průprava ke všemu je např. gymnastika

DOTAZ: Co jste říkal na výsledky prezidentských voleb? Děkuji
ODPOVĚĎ:Jsem zklamán.

DOTAZ: Máte za sebou hodně bohatou kariéru. Kde jste se cítil po hokejové stránce nejlépe a proč?ODPOVĚĎ:Dobrý den, všude kde jsem působil jsem se cítil velmi dobře a mám na to krásné vzpomínky. S mým stylem hokeje jsem byl platný zejména na útočné polovině hřiště a bez podpory spoluhráčů bych se neobešel. Tímto bych všem, se kterými jsem měl tu čest nastupovat, chtěl poděkovat. S Nymburkem jsem jako mlaďas postoupil do druhé ligy, poté s Mladou Boleslaví do první, stejně tak s Vrchlabím a Chrudimí. Chrudim byla farma Pardubic, za které se mi poštěstilo nastoupit k jednomu extraligovému utkání v Plzni, za kterou v té době mimo jiné hráli Martin Straka s Vlasákem, což byl nezapomenutelný zážitek. Z Chrudimi jsem přestoupil do Benátek, kde jsem odehrál dvě prvoligové sezóny a doslova si užíval fungování celé organizace HC Bílí Tygři Liberec, jejichž zázemí jsme využívali. Na závěr jsem se vrátil domů do Nymburka, kde se kruh uzavřel...

DOTAZ: Dobrý den, pane Králi, myslel jsem, že toto je online debata. Mám dojem, že si zasloužíme Vaši odpověď. Rodiče by to dost zajímalo. Kdybyste dělal třeba pravidelné schůzky pro rodiče, udělal byste líp. Z Vaší strany není vůbec žádná informovanost. Chceme vědět, jak a kdo nám s klukama zachází a co se v klubu bude dít. Což Vám bylo do dnes nejspíše jedno. Děkuji, FT
ODPOVĚĎ:Dobrý den, na vše Vám velmi rád osobně odpovím. Posílám kontakt (603 255 885), prosím ozvěte se.

DOTAZ: Dobrý den, pane Králi,mohl byste nám, prosím, popsat, jaká je Vaše náplň činnosti jako "MANAŽERA MLÁDEŽE"? Nezlobte se, ale po zkušenostech si myslíme, že toho v klubu moc nefunguje. Přijde nám, že se umíte pouze prezentovat při náboru, kde se snažíte rodiče i děti nalákat. Pak Vás vnímáme jako člověka, který je pouze vidět při svých soukromých hodinách. Zdá se Vám, že trenéři mají dostatečnou kvalifikaci pro práci s mládeží? Jak trenéry vedete, školíte, informujete? Je počet trenérů u náborové skupiny dostatečný - jeden člověk cca na 16 dětí? Myslíte si, že kvalita tréninku je správná a dostatečná? Není čas na to, vyhledat člověka, který by se rád klubu věnoval? Přijde nám, že tak trochu děláte z nevědomosti a nehokejových rodičů blbce....stačí Vám, že mládež je a tím máte splněno...Otázek je velmi mnoho... Děkuji za odpověď, František Tvrz
ODPOVĚĎ:Dobrý den, rád se s Vámi Františku sejdu na stadionu a vše Vám dopodrobna vysvětlím.

DOTAZ: Co říkáte na výkony nymburského áčka v letošní sezoně? Kam může dojít v play off? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, výkony áčka dle mého názoru odpovídají kvalitě týmu. A play off uvidíme. Udělat první kolo je pro Nymburk hranice úspěchu!

DOTAZ: Dobry den, chci se zeptat jaký mate názor na výkony rozhodčích v České republice, popřípadě jake typy rozhodčích mate, nemáte rad. A co říkáte na mladé nezkušené rozhodčí, kteří se to teprve učí a proto chybují.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, rozhodčí jsou nedílnou součástí sportu a tak to musíme brát. Řekl bych, že ve fotbale, co se děje je strašné. Když vezmu nějakou obyčejnou krajskou úroveň, co kluby musí vynaložit za to, že jim rozhodčí pouze neublíží, je strašné. Řekl bych, že toto v hokeji není. Já osobně mám rád rozhodčí, kteří mají respekt a nemusejí si ho získávat svojí funkcí, když jsou komunikativní a hlavně když tu hru, kterou pískají, tak trochu cítí a nechtějí, aby ten zápas byl o nich. Mladí rozhodčí se to někde naučit musí a tak to asi musíme brát, někdy je to lepší, jindy horší. Každopádně působím v mládežnickém hokeji a tam je většinou úroveň arbitrů mizerná.

DOTAZ: Ahoj Lukáši, na akci Týden hokeje dorazilo čtrnáct dětí, loni to bylo snad kolem šedesáti. není to málo?
ODPOVĚĎ:Ahoj Jiříku, oproti loňsku je to samozřejmě málo. Ale tento počet je pro nás asi reálný a i tak jsme za něj rádi. V září přišlo 12 dětí, nyní 14, kdyby se nám každoročně dařilo nabírat děti v tomto počtu, bylo by to dobré. Důležité však pro nás bude, kolik dětí s těch 14 se skutečně zapojí do našeho hokejového dění...nicméně touto akcí naše náborová akce nekončí a kdykoli jsem připraveni přijmout nové členy na našich pravidelných trénincích náborové skupiny.

Článek převzat z Nymburského deníku.

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace