1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Tomáš Kaulfus: Zdraví je přednější

21. 10. 2009

Sobotním zápasem proti Pelhřimovu se rozloučil s hráčskou kariérou obránce Tomáš Kaulfus. Nyní si můžete s Tomášem přečíst rozhovor o jeho hokejové kariéře a o jeho důvodech, které ho vedly k ukončení kariéry.

V sobotu jsi hrál své poslední hokejové utkání jak sis ho v pozici kapitána užíval?
Kapitána jsem dělal kvůli klukům, protože jsem vedl kasu v kabině. Takže se mi trochu pomstili. Nový pokladníkem se stal Zděnda Rückl…
Jinak jsem chtěl hrozně poslední zápas vyhrát a to se podařilo. Divacká kulisa byla výborná, přišlo alespoň i více lidí. Moc děkuji lidem, kteří mi fandili. Tímto prosím kotel, aby fandili i nadále jako tento rok. I když to klukům někdy nepůjde, není to jednoduché. Všichni kluci pracují, někteří studují a je to fyzicky náročné. Ale každý se snaží dát do toho všechno, jinak by to nehrál.
Můžeš podrobněji objasnit svoji nemoc a vysvětlit proč nemůžeš už dál pokračovat v kariéře?
Mám Hemofilii typu A, snížený faktor FVIII. To znamená poruchu srážení krve. U hokeje to je docela závažný problém při kontaktu s pukem, nebo protihráčem. Od začátku sezóny jsem chodil po různých doktorech a skoro u každého mi bylo doporučeno skončit s aktivním hokejem. Pořád jsem na to myslel a i do soubojů jsem proto nechodil na 100% a to většinou znamená ještě větší možnost zranění. Proto jsem dal přednost zdraví.
Od kolika let vlastně hokej hraješ a kterými kluby jsi postupně prošel a jaké jsi v nich hrál soutěže?
Hokej jsem hrál skoro od prvních krůčků, protože můj děda Pecka bydlel a pracoval na zimním stadiónu v Mladé Boleslavi, takže jsem byl pořád na ledě. Do juniorů jsem hrál v Mladé Boleslavi, potom jsem se zapojil do přípravy s A-týmem, ale v zápasech jsem moc šance nedostával. Po pár zápasech jsem se rozhodl, že chci hlavně hrát a šel jsem na střídavé starty do Nymburka. Po sezóně mě kontaktoval trenér Slabý jestli nechci jít hrát krajský přebor do Jičína, že mají zájem o postup do II.ligy. Přijal jsem tuto nabídku, byli tam převážně kluci, co dříve hráli v Ml. Boleslavi. Bohužel jsme o jeden bod nepostoupili, ale sezóna to byla super. Po této sezóně oslovili trenéra Slabého z Vrchlabí, že chtějí postup. Většina týmu se přesunula do Vrchlabí a byl z toho postup do II.ligy, to byla nejlepší sezóna mé kariéry. Na zápasy chodilo až 2200 lidí. Mezi tím mě koupili Benátky a byl jsem povolán na přípravu do Benátek, ale následně poslán do Nymburka, kde jsem zažil nejlepší sezónu v Nymburce, když jsme z osmého místa porazili první Klatovy. Po této sezóně jsem byl zase povolán zpět do Benátek! To jsem se prosadil v nabitém týmu a cílem byl postup do I.ligy, ve finále jsme prohráli s Mostem 3:2 na zápasy. Benátky chtěli pořád na postup a poněvadž mám práci, rozhodl jsem se vrátit do Nymburka, kde všichni hráči buď pracují, nebo studují.
Jak moc ti bude hokej chybět a co pro tebe vlastně znamenal?
Hokej mi bude určitě chybět. Přece jenom jsem tento sport dělal skoro každý den. Hlavně mi bude smutno po kabině. Myslím si, že tento rok se dobře složil tým. Kluci co přišli z juniorky hrají fakt dobře a hlavně jsou to borci i mimo led :-) A bude mi chybět hlavně můj hokejový vzor z obraných řad Pavel Kříž (Plachetnice) :-) :-) :-) :-)  Jinak mám trenérský průkaz, takže bych se chtěl trochu zapojit do trénování mládeže.
Jakou jsi zažil s hokejem největší radost a jaké největší zklamání?
Jak jsem již zmínil v předchozí odpovědi, tak nejlepší zážitek jsem prožil ve Vrchlabí a největší zklamání asi tento rok, že jsem musel ukončit sezónu…
Co na tvé rozhodnutí říkala rodina - manželka?
Manželka rozhodnutí nechala jen na mě. Čekáme v únoru rodinu, tak i na tento aspekt jsem bral zřetel. A rodina mi dala za pravdu – zdraví je přednější.    
Hokej ti jistě zabíral hodně času, co plánuješ do budoucna? Budeš se věnovat nějakému jinému sportu nebo rodině?
Hokej mi opravdu zabíral hodně času, ráno v v 5-6 hodin jsem vstával do práce a vracel jsem se z tréninku tak kolem 21 hodiny, pětkrát až šestkrát týdně. Takže ono na jednu stranu to je docela namáhavé! Jinak určitě mi zbude čas na tenis, na kolo a hlavně v zimě lyžování, ale vše už jen rekreačně.
Přijedeš se občas podívat na Nymburk jak si tvoji spoluhráči vedou?
Určitě se přijedu na některé zápasy podívat, nechci vynechat derby s Kolínem! Věřím, že vyhrajeme a upevníme si druhou příčku…

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace