1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Začneme boj o každého diváka, říká Tomáš Netík

18. 03. 2007

Převzetí zimáku městem a jeho oprava je nutností, má jasno hokejový prezident

Už dvanáct let je prezidentem nymburského hokejového klubu TOMÁŠ NETÍK. Místní tým vytáhl z krajského přeboru do II. ligy. Letos se však Nymburk nedostal do play off. Navíc zaznamenal zřetelný odliv diváků. Jaká je tedy priorita do příštích let?

Tomáš Netík: Každopádně přitáhnout zpět do hlediště diváky. Pro to uděláme všechno.

S tím souvisí stále diskutovaná situace okolo stadionu. Vysvětlete, jaký je v současné době stav a nejbližší perspektiva.
Budoucnost a další rozvoj nymburského hokeje je bezprostředně spjat se způsobem financování provozu zimního stadionu. Ve výhledu dvou let je v plánu v naší lokalitě vybudování sportovního komplexu včetně bazénu, hřišť a tak dále. Věříme, že jeho součástí se stane i zimní stadion. Ten dosud není majetkem města, vlastní ho občanské sdružení. Považuji za nevyhnutelné, aby došlo k pružné dohodě s městem, které by mělo stadion převzít do svého majetku.
Ale o tom už se mluví několik let...
To je pravda, ale konkrétnější jednání začala loni na podzim. Mámeovšem příslib od vedení města, že na tato jednání v co nejkratší době navážeme.
Podílí se nějak město na provozu haly?
Město se po celou dobu našeho působení bezprostředně na provozu zimního stadionu nepodílelo. Ale bez rozhodující pomoci města, která se týkala opravy střechy a vybudování celé nové technologie chlazení, by už stadion nebyl v provozu. Na druhou stranu je pravda, že standardní situace bývá taková, že město je majitelem takového zařízení a zároveň se podílí na financování provozu.
Jak chcete vylepšit stadion?
Zázemí, to znamená tělocvičny, šatny, restauraci a tak dále, mámena úrovni možná i extraligových klubů. Pokud ale chceme rozvoj nymburského hokeje s něčím spojit, pak je to bezpodmínečně rekonstrukce samotné haly.
Existuje už nějaký plán těchto úprav?
Plán byl konzultován se společností, která se podílí na vzniku projektu sportovního komplexu. Při prvním kontaktu se vyjádřila, že se ji to líbí a v dohledné době přijde s návrhem. Přicházel by do úvahy i vznik víceúčelové haly, která by byla využitelná například pro sálové sporty, případně i pro kulturní akce.
Město je s vaším plánem srozuměno?
Uvědomujeme si, že zimní stadion nemůže být hlavní dominantou města. Navíc je ve městě spousta důležitějších věcí k financování. Na druhou stranu investice do sportovišť je podle nás vždycky prospěšná. Cílový stav je ten, aby město každoročně přispívalo nějakou částkou. Zároveň si myslím, že pokud se tu chystá velká investice do sportovního komplexu, mohla by se oprava haly do toho zakomponovat.
Když jsme u financí, jak je na tom z tohoto pohledu nymburský hokejový klub?
Jsme firma, která tu funguje od roku 1994. Existoval tu podle nás zajímavý projekt fungování tohoto komplexu a rozhodli jsme se pozvednout tu hokej. Během tří let jsme se dostali do II. ligy, což je vzhledem k možnostem města a regionu doposud maximum. Svým způsobem je to rarita. Hokej tady vznikl z toho, že byl financován z provozu zimního stadionu. Dnes je situace naprosto odlišná. Bez dotování se už neobejde ani samotný provoz stadionu. Sice existují firmy, které dávají na hokej peníze. Úroveň hokeje samotného plně odpovídá daným ekonomickým podmínkám. Ne naopak.
Je tedy podle vás kvůli ekonomické situaci v nejbližší době reálné, aby Nymburk usiloval o vyšší soutěž?
Ale já si celou dobu svého působení v Nymburce nic jiného nepřeju! Celý život jsem hrál vrcholový hokej a adaptace na výkonnostní mi dělá celou dobu problémy. Od začátku působím v Nymburce jako trenér, manažer, sportovní ředitel, obchodní ředitel. Nic víc bych si nepřál, než kdyby se našel člověk, který by dokázal některé věci okolo dělat ještě lépe.
Věříte, že se najde sponzor, který by pomohl Nymburku do vyšší soutěže?
Věř a víra tvá tě uzdraví. Ale vážně. Dnes už to není o tom, že by kluby sponzorovaly fabriky. Města se musí velkou měrou podílet na provozu. Pak teprve je to o sponzorování jednotlivců, podnikatelů, kteří mají k danému místu nějaký vztah a rozhodnou se klub sponzorovat. Takže to není tak, že by nás, například, měla sponzorovat místní ŽOS.
Nevylučujete tedy, že se brzy nějaký podnikatel s penězi na hokej objeví?
Bez toho bych to snad ani nedělal. Vezměte si příklad místního basketbalu, kde se ten člověk také našel.
Jaké máte plány do budoucna? V nejbližších letech zůstanete v Nymburce?
Za dobu působení v Nymburce už jsem měl řadu nabídek. Ale my tu s manželkou fungujeme jako firma, zrekonstruovali a postavili jsme hotel a máme spoustu dalších aktivit. Je to běh na dlouhou trať a pokud se nestane třeba to, že opravdu provoz neutáhneme, tak nemám důvod odcházet.
Hodně lidí se ptá, zda jsou místní hráči vlastně amatéři, poloprofesionálové, nebo někteří z nich profesionálové?
Před deseti lety se tu sešla parta lidí okolo 19 let a všichni byli amatéři. Ale chodilo na nás 2 tisíce lidí. Dneska je situace diametrálně odlišná. Ze 70 procent tvoří tým pořád ti samí hráči, ale už jim není 20, ale 30. Každý hráč má své zaměstnání, rodinu a spoustu dalších aktivit. Hokej už není jejich jediným smyslem života. Taky vozíme 15 hráčů odjinud, než z Nymburka.
Pokud se ptáte na placení: já říkám, že jsou to dobře placení amatéři nebo špatně placení profesionálové. Řada hráčů je pod smlouvami. I když dneska dvacetiletý hráč nemá výkonnost na to, aby se hokejem živil, pokud chceme, aby se plně věnoval hokeji, musí z něčeho žít.

Hodnocení letošní sezóny a pohled do budoucna...
Nepostoupilo se do play off, to je samozřejmě zklamání. Na druhou stranu to ale není tragédie, věděli jsme, že to nebude jednoduché.
Teď už hledíme opravdu do budoucna. Mým hlavním krédem je, že hrát druhou ligu skoro bez diváků nemá cenu. Chceme upravit interiér haly, nabídnout kvalitnější služby, ale i zábavu. Snad si nebudeme připadat trapně, když tu budeme chtít dělat nějakou šou pro čtyři sta diváků. Soutěže o přestávkách, kulturní programy před zápasem a budeme vymýšlet dál. Chceme bojovat o každého jednoho diváka. Víme, že tradice tu už byla.

TOMÁŠ NETÍK se narodil v roce 1956 v Kolíně. Hokeji se věnoval od mládí, prošel i juniorskými reprezentačními výběry. Od roku 1976 do roku 1987 působil jako hráč Sparty Praha s dvouletou přestávkou na vojně v Dukle Jihlava. Ve funkci trenéra získal ostruhy například ve Slavii, ale vrátil se do Sparty. Dva roky strávil v Rakousku. Od sezóny 94/95 spojil svůj osud s Nymburkem.

Nymburský deník  -  17.3.2007, autor: Miroslav S. Jilemnický

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace