1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Baráže se vrací zpět na scénu.

27. 04. 2010

Systém postupů a sestupů v hokejových soutěžích se opět mění. Po přímých postupech a sestupech (mimo postupu a sestupu mezi Extraligou a 1. ligou) se po pěti letech vrací na scénu prolínací boje tzv. baráže, ve kterých se utkávají mezi sebou týmy různých úrovní soutěží. Poslední čtyři roky se postupovalo i sestupovalo přímo.

Nejen personální obsazení trenérských pozic u reprezentace, ale také zásadní otázky týkající se domácích soutěží řešili na pondělním zasedání členové výkonného výboru hokejového svazu. Nejdůležitější novinka se týká extraligové baráže. Až dosud ji hrál nejhorší tým extraligy s vítězem první ligy, od nové sezony by mělo být všechno jinak. "Baráž se bude týkat čtyř týmů - dvou z nejvyšší soutěže a finalistů první ligy. Hrát se bude čtyřkolově způsobem doma venku, dva nejlepší kluby si zajistí účast v dalším ročníku extraligy," konstatuje generální sekretář svazu Martin Urban.

O návrhu hovořil prezident Král už po olympiádě ve Vancouveru, cílem je snaha o zatraktivnění baráže, její nový model zvýší šance prvoligových celků na postup mezi elitu. Podobnou formou se hrají baráže i jinde ve světe, kupříkladu ve Švédsku probíhá tzv. Allsvenskan za účasti ještě většího počtu oddílů. Baráž tam má úroveň, je divácky mimořádně sledovaná.

Nyní něco podobného nastane i v české kotlině. Výkonný výbor o změně rozhodl, jednat o ní ještě bude konference svazu, která proběhne koncem června v Karlových Varech. Věc dostaly už dřív na vědomí orgány Asociace profesionálních klubů, jde o určitý kompromis ve vztahu k závěru minulé konference svazu z června 2008. Tehdy bylo jednoznačně odhlasováno, že nový prezident svazu má sjednotit sestupy a postupy u všech soutěží řízených ČSLH.

Tomáš Král v předstihu naznačil, že jako ideální forma se jeví systém baráží, nyní tehdy projekt vstupuje do života. Baráže se budou hrát také mezi první a druhou ligou, resp. mezi druhou ligou a vítězi krajských soutěží. "První liga bude mít v příštím ročníku šestnáct účastníků. Týmy si nejprve dvoukolově zahrají každý s každým, načež se tabulka rozdělí na dvě poloviny. Ta lepší se utká dvoukolově mezi sebou, totéž v případě celků od 9. do 16. místa," naznačuje Urban.

Pak následuje předkolo play off a další kola vyřazovacích bojů s tím, že na finále nedojde. Dva nejlepší celky totiž postoupí do výše zmíněné extraligové baráže. Změny dozná i baráž mezi první a druhou ligou. Bude pětičlenná, zúčastní se dva nejhorší kluby první ligy a vítězové jednotlivých druholigových skupin. Ve druhé lize by mělo startovat 36 účastníků, ale podle Martina Urbana se může počet zmenšit. "Uvidíme, jak bude vypadat ekonominacká situace," dodává.

Baráž o 1. a 2. ligu se hrála naposledy v sezóně 2005/2006, v sezóně 2006/2007 z důvodu rozšíření 1. ligy ze 14 na 16 týmů nikdo z 1. ani z 2. ligy nesestupoval a nehrála se ani žádná baráž. Na aktivu klubů před sezónou 2007/2008 bylo rozhodnuto, že baráže budou zrušeny a dále se bude mezi 1. ligou, 2. ligou a krajskými přebory sestupovat a postupvat přímo. Tento systém se aplikoval i v sezóně 2008/2009 a 2009/2010. Od sezóny 2010/2011 by tedy měly být baráže znovu zavedeny.

Do nového ročníku extraligy juniorů nastoupí 22 klubů, čtyři poslední sestoupí, protože vedení svazu hodlá dodržet koncepci redukce počtu účastníků z 22 na 18. Pátý tým soutěže si zahraje baráž o udržení s vítězi jednotlivých skupin ligy juniorů. V podstatě beze změn zůstanou soutěže staršího i mladšího dorostu stejně jako žákovské ligy od druhé do osmé třídy.

Převzato z www.hokej.cz, autor: Václav Jáchim, doplnil Jakub Marvan
Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace