1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

ČSLH představil nový model 2.ligy. A je hodně revoluční…

16. 05. 2016

Každoročně opakující se vzrušené debaty o nejvhodnějším modelu pro naši třetí nejvyšší hokejovou soutěž, se letos pokusilo vyřešit nejvyšší vedení ČSLH vlastním modelem. Již první okamžiky po zveřejnění potvrdily, že ani tento návrh nebude ušetřen vášnivým diskusím. Zdá se ale, že by se mohlo jednat o zajímavý kompromisní návrh, který bude především pro fanoušky poměrně atraktivní. Přináší dostatečný počet lákavých regionálních derby a zároveň zachovává poměrně širokou pestrost soupeřů. Navíc dává základní části velký náboj s podstatně vyšším počtem zápasů a velmi zajímavé je i play-off. Článek převzat a upraven z hokejového webu Žďáru nad Sázavou

Zájem ČSLH o 2.ligu
Pozitivní je na celém již samotný přístup svazu, který se tentokrát do toho vložil i se svým nejvyšším vedením. Podle informací návrh vypracoval generální sekretář ČSLH Martin Urban a při jeho čtvrtečním představení jej podpořil i prezident svazu Tomáš Král, který projevil zvýšený zájem o nejvyšší neprofesionální soutěž a přislíbil další kroky k jejímu zatraktivnění. Zmínil například pohár pro vítěze nebo výhledově i titulárního partnera celé soutěže.

Systém dvou, čtyř resp. osmi skupin

Systém je na první pohled trochu složitější a nepřehledný, což je jeho určitá slabina. Jeho základ spočívá v rozdělení 32 účastníků do čtyř skupin po osmi (A-D) ve dvou částech (východ/západ). Každá tato skupina je pak ještě rozdělena do dvou regionálních miniskupin.

Silný regionální prvek přinese řadu derby
Největší počet zápasů sehraje každý tým ve své regionální miniskupině (každý s každým 3x doma a 3x venku). Nymburští fanoušci se tedy budou moci těšit na celkem tři domácí derby s Kolínem. Dále se Nymburká utká třikrát doma s Táborem a Kobrou Praha. Ze zápasů v této miniskupině (Nymburk, Kolín, Tábor, Kobra Praha) tedy vzejde osmnáct zápasů. Dalších šestnáct zápasů sehraje mužstvo se zbývajícími členy velké skupiny (z druhé miniskupiny - každý s každým 2x doma, 2x venku). Zde čeká nymburské hokejisty měření sil s Jindřichovým Hradcem, David Servisem České Budějovice, Klatovy a Pískem). Třetí porci zápasů základní části vytvoří soupeři z odlišné skupiny, konkrétně pro Nymburk a jeho miniskupinu to budou soupeři ze „severní miniskupiny" Čech (Děčín, Jablonec, Vrchlabí, Trutnov). Zde se jedná o dvoukolové zpestření (1x doma, 1x venku), což je celkem osm zápasů. V základní části tak odehraje každé mužstvo 42 zápasů, tedy o osm více než v minulé sezóně.

Hlavní výhody takto postavené základní části spatřujeme ve vysokém počtu zápasů, které mají příchuť regionálního derby, které jsou dlouhodobě fanoušky nejvíce žádané a navštěvované. Systém zohledňuje regionální princip, ale přitom zachovává pestrost soupeřů a přinese divákům i zápasy se vzdálenějšími protivníky, takže nehrozí to, co někteří kritici uvádí, že divák bude sledovat stále stejné soupeře. Celkem na svém stadionu uvidí během sezóny minimálně jedenáct rozdílných soupeřů (další mohou být v play-off).

Více času na ledě, méně v autobuse

Velký přínosem jistě bude navýšení počtu zápasů, což přinese pravidelnější rytmus utkání, který uvítají jak fanoušci, tak samotní hráči. A důležitá je skutečnost, že to není na úkor cestování, ale naopak.

Vysoký náboj základní skupině a důležitost každého zápasu dává fakt, že do play-off postoupí „pouze“ polovina mužstev. Tedy první čtyři z každé skupiny a to bude znamenat těžký boj o každý bod. Následující play-off zahájí osmifinále, které se bude hrát na čtyři(!) vítězné zápasy a to do kříže proti „sousedním“ skupinám (A proti B a C proti D). Čtvrtfinále sehrají vítězové semifinále A/B a C/D již pouze na tři vítězství. Stejně tak proběhne i semifinále, které by mohly být zároveň malými finále západní (A/B) a východní (C/D) poloviny soutěže. Vítězové těchto semifinále se následně utkají ve velkém finále, které se již bude opět hrát na čtyři vítězství o titul mistra 2.ligy a zároveň o postup do WSM ligy.

A co ti, kteří se do play-off nedostanou? Pro mužstva na 5. – 7. místě skončí základní částí sezóna. Mužstva na 8. místě sehrají vyřazovací sérii (A proti B a C proti D) na tři vítězství o záchranu v soutěži. Dva poražení sestupují.

Začínáme 14. září

První kolo by se mělo odehrát ve středu 14. září 2016 a poslední 42. kolo uzavře základní část 4. března 2017. Každý celek odehraje minimálně 42 zápasů a oba finalisté mohou sehrát až 66 utkání. Hracími dny bude opět středa a sobota. V základní části by mělo platit standardní bodování se třemi body za vítězství po bodu za remízu a následné pětiminutové prodloužení ev. nájezdy o druhý bod. V play-off pak bude pravděpodobně desetiminutové prodloužení, ale již vloni se mluvilo o tom, že by se rozhodující utkání play-off hrála do rozhodnutí (tedy bez nájezdů), to však zatím nebylo upřesněno.

Určitým úskalím systému by mohl být termín 23.5.2016, který je posledním datem k podání přihlášky do soutěže a zaplacení startovného. Předběžně zatím potvrdila všechna mužstva zájem o účast v soutěži a to včetně Vsetína (i v případě startu ve slovenské extralize). Jediný otazník údajně visí nad Břeclaví, která jedná o možném převodu licence do jiného města.

Článek převzat z hokejového webu Žďáru nad Sázavou a následně upraven.

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace