1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

HC Tábor - NED Hockey Nymburk - čas 59.47

19. 11. 2003

Velmi emotivní náboj mělo posledních 13 vteřin řádné hrací doby ve středu v Táboře v zápase druhé hokejové ligy, kdy proti domácím hrál Nymburk. Co se vlastně stalo?

HC Tábor - NED Hockey Nymburk - čas 59.47
Velmi emotivní náboj mělo posledních 13 vteřin řádné hrací doby ve středu v Táboře v zápase druhé hokejové ligy, kdy proti domácím hrál Nymburk. Co se vlastně stalo? Nymburk vedl 3:2 a posledních osm minut se bránil velkému tlaku domácích, kteří se snažili vyrovnat. V čase 57.46 byl navíc vyloučen Nymburský Kos a domácí tak hráli přesilovku 5 na 4. Hosté z Nymburka se při ní dopustili obrovské chyby, když naskočili na led v pěti a hlavní rozhodčí musel v čase 59.16 vyloučit dalšího nymburského hráče. Hostující kouč si okamžitě vzal time out, aby získal pro své hráče trochu času na oddych. Domácí odvolali brankáře a Nymburk tedy hrál ve třech proti šesti. Přesně 31 vteřin se dokázal bránit až v čase 59.47 se napřáhl od modré Chaloupka a jeho tečovaná rána skončila za Kreminovými zády. Hlavní rozhodčí okamžitě ukázal jasným gestem do brány na znamení gólu, ihned však byl obklopen nymburskými hokejisty, kteří vehementně protestovali, s tím, že puk nepřešel brankovou čáru. Jejich názor zastávala i branková rozhodčí, která nejenže nerozsvítila červené brankové světlo, ale navíc zcela jasným a zřetelným rozpažováním dávala najevo, že gól neplatí. Když tuto skutečnost zjistili nymburští hráči, okamžitě se rozjeli za hlavním rozhodčím, aby si brankovou rozhodčí zavolal k sobě a vše si od ní nechal objasnit. Toho využil jeden z domácích hráčů, bleskově jel za branku Nymburka a přes plexi řádně mladému děvčeti domluvil. Když pak dívka přišla do boxu časoměřičů na pohovor s hlavním rozhodčím změnilo se pod řádnou domluvou domácího hráče i pod nátlakem plného hlediště, ze kterého létala taková slova, která zde snad ani nebudu uveřejňovat, jasné rozpažování, které v překladu znamená "ne" na nejasné pokrčování ramen. Hlavní rozhodčí tedy musel dát na svůj prvotní úsudek a gól po dlouhé rozvaze uznal. Nymburští hráči samozřejmě vehementně protestovali, převrátili branku ovšem jejich protesty byly marné. Gól byl uznán. Tolik k popisu události. 
A teď můj názor na věc.
Brankoví rozhodčí ve druhé lize nejsou povinností. Někde jsou někde ne. V Táboře sedělo za brankou Nymburka mladé děvče (za brankou Tábora taktéž). Zřejmě velká faninka hokeje. Tipoval bych ji tak na 14 roků. Když došlo k uvedené události, musela být mladá rozhodčí, která na sobě neměla rozhodcovský dres, při rozhovoru s hlavním rozhodčím pod obrovským tlakem. Nejprve k ní ubírali své naděje nymburští hráči, kteří si po jejích jasných signálech vyžádali její přítomnost u rozhodčího. Poté ji domlouval přes plexi jeden z domácích hráčů. No a na závěr musela projít pod rozvášněným hledištěm k hlavnímu rozhodčímu a říci co viděla. Odhadem čtrnáctileté děvče má rozhodnout o gólu ve druhé hokejové lize mezi dvacítkou dospělých chlapů na jedné straně, dvacítkou dospělých chlapů na druhé straně a pod plnou tribunou, která doslova běsní. Asi mi dáte za pravdu, že takováto situace není dobrá. Pakliže na některých stadionech mají pořadatelé zájem a obsazují místa brankových rozhodčích, měli by i na tato místa usedat řádně poučení dospělí lidé, případně rozhodčí mládežnických kategorií, kteří by měli umět rozhodovat i pod tlakem, v souladu s pravidly a také proti "svému" týmu. Tito brankový rozhodčí by měli být řádně oblečeni a uvedeni v zápise. Nevím jaké zkušenosti má s hokejem uvedená dívka. Jak jsem již výše napsal, při své výpovědi musela být takovým psychickým tlakem, pod kterým možná ve svém životě ještě nebyla. Neměl bych jí proto za zlé, že své zřetelné a jasné "ne" změnila na nejasné "nevím". Pakliže nemám na místa brankových rozhodčích kvalifikované lidi, je lepší raději nechat místa brankových rozhodčích prázdná a zápas hrát bez nich. 
V uvedeném článku jsem se nejprve pokusil co nejpřesněji vystihnout kritický okamžik utkání a popsat ho všem nezúčastněným, v druhé části jsem se pokusil na kritický okamžik napsat svůj názor. V komentářích máte možnost se i vy sami k uvedené události vyjádřit. james1

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace