1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Kvalifikace o druhou ligu již zná program zápasů i jejich termíny

01. 02. 2007

Jak se bude hrát Kvalifikace vítězů krajských přeborů o postup do 2. ligy?

převzato www.hokej.cz, autor Libor Kult

Grafické zpracování Kvalifikace vítězů krajských přeborů o 2. ligu naleznete v sekci "Ke stažení"

Na zasedání Sportovně-technické komise Českého svazu ledního hokeje bylo schváleno rozlosování, podle nějž se bude bojovat o účast v nadcházejícím ročníku druhé ligy. Vítězové krajských přeborů se utkají ve dvoustupňové soutěži o volná místa ve vyšší soutěži. Ta budou dvě nebo tři. Varianta postupu tří mužstev z krajských přeborů bude platit v případě, že vítěz letošního ročníku první ligy splní podmínky účasti v O2 extralize 2007/2008 a uvolní postupem další místo v první lize pro druholigový tým, čímž vznikne další volné místo i ve druhé lize.

První část kvalifikace, probíhající odděleně v Čechách a na Moravě, začne 21. března a skončí nejpozději 8. dubna. Poté bude následovat druhá část, v níž se proti sobě postaví tři nejlepší týmy první části. Čechy budou mít dva zástupce, Morava vyšle jedno mužstvo. Boje ve druhé části budou zahájeny 11. dubna a nejpozději 29. dubna bude jasné, které týmy získají právo účasti ve druhé lize 2007/2008.

První část kvalifikace - Čechy

Devět vítězů krajských přeborů v regionech, které spadají do Čech se oproti původní předpokladům utká ve vyřazovacích bojích. „Nejprve jsme uvažovali o dvou skupinách, kde by hrály týmy každý s každým, ale vzhledem k velkému zájmu jsme přistoupili k variantě play off. Na skupiny o pěti a čtyřech účastnících jsme nenašli volné termíny,“ vysvětluje operativní změnu Vladimír Schiefner, jenž je členem STK ČSLH.

Co způsobilo nárůstu zájmu o účast v kvalifikaci o druhou ligu? „Došlo k úpravě řádů, které dosud neumožňovaly prodej práva na účast ve druhé lize, pokud by tým nebyl schopen zajistit finance na tuto soutěž. Proto řada klubů nejevila zájem o kvalifikaci,“ odpovídá Vladimír Schiefner.

V případě postupu a nedostatku financí na druhou ligou tak mohou kluby nově právo účasti odprodat jinému zájemci, který bude mít dostatek peněz na pokrytí nákladů spojených s častějším a delším cestováním ve druhé lize.

Zároveň bylo rozhodnuto, že všechna kola vyřazovacích bojů se v české soutěži budou hrát na dvě hraná utkání, přičemž první z nich se nebude prodlužovat. Po druhém souboji obou soupeřů však musí být znám postupující. „Pokud by po šedesáti minutách druhého utkání měly oba týmy stejně bodů, dojde s největší pravděpodobností na prodloužení. Přesná kritéria, která budou v takové situaci rozhodující, však budou schválena až na společném zasedání krajů a STK 8. února v Liberci,“ prozrazuje Vladimír Schiefner ještě možnost drobných úprav.

Celou první část zahájí první kolo, v němž se střetnou vítězové přeboru Pražského a Ústeckého kraje. Lepší z této dvojice postoupí do druhého kola ke zbylým sedmi vítězům českých krajských přeborů.

První část kvalifikace – Morava

Situace na Moravě je poněkud odlišná. Zde se bude hrát ve skupině každý s každým, ale ještě není jasné, kolik účastníků bude soutěž mít. „Kraj Vysočina se rozhodl, že nikoho do kvalifikace nevyšle, takže s ním v rozlosování není počítáno,“ ozřejmuje Vladimír Schiefner absenci zástupce Vysočiny.

Vraťme se ale ještě k problému počtu účastníků v první části kvalifikace. Tu budou hrát buď čtyři týmy nebo jen tři. Důvod je prostý. Olomoucký kraj totiž nemá svou vlastní soutěž a jeho zástupci hrají ve dvou různých přeborech. Uničov válčí v přeboru Moravskoslezského kraje, Plumlov ve společné soutěži Zlínského a Jihomoravského kraje.

V rozpisu má Olomoucký kraj jedno místo zaručeno, ale může nastat situace, kdy k jeho využití nedojde. „Pokud by se žádný tým z Olomouckého kraje do kvalifikace nedostal, hrála by se první část na Moravě pouze se třemi týmy podle rozpisu, který byl schválen. Jedno mužstvo by mělo vždy volno,“ podává Vladimír Schiefner vysvětlení.

Co je třeba, aby nastala varianta, že tým z Olomouckého kraje se kvalifikace zúčastní? K tomu, aby Uničov či Plumlov mohly nastoupit do kvalifikace musejí zvítězit v celé soutěži, kterou hrají. Pokud by se to oběma týmům opravdu povedlo, utkaly by se spolu v předkole o jediné volné místo.

Pokud by Uničov vyhrál přebor Moravskoslezského kraje, postoupil by do kvalifikace také finalista této soutěže. V případě, že Uničov nevyhraje, postoupí pouze vítěz přeboru Moravskoslezského kraje.

Případ Plumlova je o něco komplikovanější. Společná soutěž Zlínského a Jihomoravského kraje se po základní části rozdělí a play off se hraje v každém kraji zvlášť. „Začínáme 15. února a Plumlov bude hrát play off Zlínského kraje,“ říká sekrerář Jihomoravského krajského svazu Vítězslav Sklenář.

Z jeho slov a současné znalosti řádů vyplývá, že Jihomoravský kraj bude mít v první části kvalifikace zcela určitě svého zástupce, stejně jako Zlínský kraj. Půjde jen o možnost postupu Plumlova. Ten by play off Zlínského kraje musel vyhrát, aby si uchoval naději na kvalifikaci o druhou ligu. V případě, že by se mu to opravdu povedlo, postoupil by spolu s ním i finalista. Pokud Plumlov nevyhraje, postoupí pouze vítěz play off Zlínského kraje.

Pokud by Uničov ani Plumlov nezvítězily, zůstali by v první části kvalifikace na Moravě pouze tři účastníci. Pokud by zvítězil pouze jeden ze zmíněných týmů, hrál by automaticky první část kvalifikace on. V případě úspěchů obou mužstev by se hrálo již zmíněné předkolo mezi Plumlovem a Uničovem.

Ať už bude počet účastníků jakýkoliv, bude se hrát systémem každý s každým, přičemž utkání se nebudou prodlužovat. Vítěz zápasu si do tabulky připíše dva body, za remízu se uděluje jeden bod.

Druhá část kvalifikace

Do dalšího pokračování kvalifikace o druhou ligu postoupí finalisté play off v Čechách a vítěz skupiny na Moravě. Hrát se bude opět systémem každý s každým bez prodloužení. Za výhru získá mužstvo dva body, za remízu si oba týmy rozdělí po jednom bodu.

Mužstva na prvním a druhém místě získávají automaticky právo účasti ve druhé lize 2007/2008. Třetí tým tabulky druhé části kvalifikace bude muset čekat, zda se vítězi první ligy podaří splnit podmínky ke vstupu do O2 extraligy 2007/2008.

Pokud se tak stane, uvolní se jedno místo v první lize, které zaujme třetí tým kvalifikace o první ligu a tím pádem bude jedno volné místo také ve druhé lize.

Rozlosování kvalifikace o druhou ligu:

I. část - Čechy:

1. kolo 21.03 a 24./25.03.07

1 Praha – Ústecký kraj = X

2. kolo 28. a 31.03/01.04.07

2 X - Středočeský kraj
3 Liberecký k. – Pardubický k.
4 Jihočeský k. – Královéhradecký k.
5 Karlovarský k. – Plzeňský k.

3. kolo 04. a 07./08.04.07

6 vítěz 5 vítěz 4
7 vítěz 2 vítěz 3 

I. část - Morava:

1. kolo středa 21.03.07

1 Jihomoravský k. – Moravskoslezský k.
2 Olomoucký k. – Zlínský k.

2. kolo 24./25.03.07

3 Moravskoslezský k. - Zlínský k.
4 Jihomoravský k. – Olomoucký k.

3 kolo středa 28.03.07

5 Olomoucký k. - Moravskoslezský k.
6 Zlínský k. - Jihomoravský k.

4. kolo 31.02./01.04.07

7 Moravskoslezský k. - Jihomoravský k.
8 Zlínský k. - Olomoucký k.

5. kolo středa 04.04.07

9 Zlínský k. - Moravskoslezský k.
10 Olomoucký k. - Jihomoravský k.

6. kolo 07./08.04.07

11 Moravskoslezský k. - Olomoucký k.
12 Jihomoravský k. - Zlínský k.

II. část:

1. kolo středa 11.04.07

1 Vítěz 6 Čechy volno
2 Vítěz 7 Čechy - Vítěz Morava

2. kolo 14./15.04.07

3 volno vítěz Morava
4 Vítěz 6 Čechy - Vítěz 7 Čechy 

3 kolo středa 18.04.07

5 Vítěz 7 Čechy volno
6 Vítěz Morava - Vítěz 6 Čechy 

4. kolo 21./22.04.07

7 volno Vítěz 6 Čechy
8 Vítěz Morava - Vítěz 7 Čechy 

5. kolo středa 25.04.07

9 vítěz Morava volno
10 vítěz 7 Čechy - Vítěz 6 Čechy 

6. kolo 28./29.04.07

11 volno Vítěz 7 Čechy
12 Vítěz 6 Čechy - Vítěz Morava

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace