1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Nová hokejová pravidla!

11. 11. 2014

V úterý 11. listopadu dochází k dalším výrazným změnám hokejových pravidel, jimiž se budou řídit všude na světě. A pochopitelně i u nás, v praxi zaznamenáme první novinky už ve středu v rámci 19. kola Tipsport extraligy. Ačkoliv se původně hovořilo o tom, že změn bude minimum, nakonec se jejich počet vyšplhal až na sedmnáct. Některá nová pravidla jsou přitom pro hokej zásadní. Mimo jiné může platit i gól do úmyslně posunuté branky.

Právě tato novinka se zdá být nejzásadnější. Dosud se taková situace vyřešila jen udělením dvouminutového trestu, nové pravidlo ale přinese možnost uznání branky. Je tady však důležitá podmínka! V momentě, kdy hráč vystřelí, musí být branková konstrukce na svém místě a puk musí směřovat směrem do sítě. To už potom je v kompetenci hlavního rozhodčího, který si může vyžádat pomoc u videa.

Ještě častěji můžeme na stadionech sledovat klasické spršky, kterými útočící hráči orosí soupeřova gólmana. Dosud byly po takových situacích k vidění drobné mely, případně desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. Teď však za takový přestupek rozhodčí udělí dvouminutový trest. Útočníci, případně útočně ladění obránci, tak budou muset takové provokace, převážně úmyslné, hodit za hlavu.

Rozptylujete brankáře při nájezdu? Branka nemusí být nově uznána!

Kuriózní je pohled na některé nové přestupky, které dosud nebyly v pravidlech samostatně popsány. Jedná se o kousnutí, plivnutí či podkopnutí, za která bude následovat trest ve hře. A také vysmívání, to rozhodčí potrestají pouze osobním trestem. Změny se týkají například i vhazování. Pokud se kotouč otře o tyčku a skončí mimo ledovou plochu, vhazovat se bude nově v útočném pásmu.

Nová pravidla dále zakazují rozptylovat pozornost brankářů při trestném střílení nebo samostatných nájezdech. V takovém případě nemusí být branka uznána. Sudí zkrátka nečeká nic jednoduchého. Menší tresty budou nově udělovat také za nesportovní chování, když některý z hráčů na protest proti jeho rozhodnutí uhodí holí do mantinelu. Stejný trest obdrží i gólman slavící na útočné polovině.

ČLÁNEK PŘEVZAT Z HOKEJ.CZ, AUTOR ADAM BAGAR

kompletní přehled změn v sekci "ke stažení"

 

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace