1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

NYMBURSKÝ HOKEJ SLAVÍ 30. PROSINCE 80 LET

28. 12. 2012

Článek o historii ledního hokeje v Nymburce

Nymburský hokej má ze sebou osmdesátiletou historii. První zápas v kanadském hokeji sehrál SK Polaban Nymburk dne 30. prosince 1932 v Mladé Boleslavi proti místnímu BK v této sestavě: brankář: Hůla – obrana: Fadrhonc, Hanzl – útok: Boura, Fidrmuc, Nevečeřal, Macháček, Kopecký, Reischig. Hráči byli vystrojeni velice spoře. Mužstvo Polabana nemající potřebných rekvisit, nastoupilo na led v dlouhých punčochách, která jim zakrývala kolena, ve skautských kalhotách a v tenkých footballových košilích. Někteří hráči nastoupili s „Columbuskami“. Brankář nastoupil místo chrániče s polštářem na břichu, tudíž mužstvo bylo   „vymustrované“ k všeobecnému gaudiu publika. Výsledek však přinesl rozčarování jak pro domácí, tak i pro Polaban samotný. Nymburk totiž ve svém prvním zápase v historii zvítězil 5:1 a porazil tak mistra župy! Nutno ovšem poznamenat, že Mladoboleslavský BK nastoupil v silně kombinované reservní sestavě. Hned druhý den nato se Nymburk utkal na kluzišti na Remanenci, u letní sokolovny s týmem AFK Kolín a zvítězil 8:6. Tak se tedy v posledních dvou dnech roku 1932 začala psát historie ledního hokeje v Nymburce.
Po další zkušební sezóně 1933-34 byl dne 3. února 1934 ustanoven samostatný hockeyový odbor SK Polaban Nymburk.
Hokej se hrál na zamrzlé Remanenci a také na Labi po hradbami. Hráči to však neměli jednoduché. Byli odkázáni na pořádné mrazy, po kterých zamrzali vodní plochy. Největší překážkou v pořádání hokejových zápasů mimo oblevy však byl také člověk se sekerou, který nemilosrdně rozsekal kluziště a kusy ledu zmizeli třeba v lednicích pivovaru. Už v sezóně 1934-1935 byl sehrán první zápas při umělém osvětlení na kluzišti na přístavu pod nymburskými hradbami. V něm podlehl Nymburk kolínskému AFK 0:2. V sezóně 1936-37 vznikl v Nymburce druhý hokejový oddíl a to SK Železničáři Nymburk. Kluziště tohoto nového hokejového oddílu bylo zřízeno na fotbalovém hřišti v Kolonii. V sezóně 1938-39 vznikl v Nymburce již třetí hokejový oddíl – JOK Nymburk. Založili jej členové chatové osady Jivák. Původně měli kluziště na Jiváku, později se přesunuli na Remanenci do Nymburka. V následující sezóně 1940-41 přichystali Železničáři příznivcům nymburského hokeje velké překvapení, když si do Nymburka pozvali tým LTC Praha. Pražané Železničáře porazili 7:0 a 11:1. Válečná léta však poznamenala i sport. Hokej se sice hrál, ale týmy byly oslabeny o četné hráče, kteří byli nakomandováni na různé práce do vzdálených míst vlasti, ale také do Reichu.
V první poválečné sezóně 1945-46 byly všechny tři nymburské hokejové oddíly sloučeny v jeden – BK Nymburk. Konec roku 1948 přinesl sjednocení tělovýchovy a tak se BK Nymburk zapojil do ZSJ Železničáři Nymburk. Před zahájením sezóny jezdili hokejisté trénovat vždy v noci ze soboty na neděli na zimní stadion do Pardubic. V sezóně 1949-50 hrál Nymburk oblastní mistrovství Pražského kraje, sk. B. Poslední mistrovský zápas sehráli nymburští doma se Starou Boleslaví (11:5) a na toto utkání přišla dosud nejvyšší návštěva – kolem 1500 diváků. V následujících sezónách hrál Nymburk oblastní mistrovství - později krajský přebor Tyršova kraje. To již hokejový oddíl nesl název Lokomotiva Nymburk (od r. 1951). Až do roku 1957 hrál Nymburk krajskou soutěž, pak však následoval sestup do okresního přeboru. Sestup se ovšem nekonal. Hokejový oddíl se totiž rozpadl.
V roce 1959 zahájil oddíl znovu činnost. Na pravém břehu Labe nedaleko železničního mostu bylo vybudováno přírodní hřiště i s osvětlením. Následující roky hrál Nymburk okresní přebor. Ten se mu podařilo v roce 1963-64 vyhrát a postoupil tak do krajské soutěže I.A třídy. V této krajské soutěži vydržel tým Nymburka až do sezóny 1974-75. V této sezóně se Nymburk dočkal otevření krytého zimního stadionu. S úpravami pozemku se začalo v roce 1969, intenzivní výstavba se pak datuje od. r. 1971. Zimní stadion byl vystavěn za pomoci brigádníků v akci Z. Kolem celého stadionu byly nataženy gumové pásy a do šaten, které byly umístěny pod tribunami, se chodilo zvenčí. Dnešní šatny a tělocvična ještě nestály. Ty byly přistaveny až později. Halu ukončovala velká plechová stěna. Hala byla otevřena 8. září 1974 přátelským utkáním ligových mužstev SONP Kladno – ČKD Sparta Praha.
V sezóně 1974-75 došlo ke změně systému soutěží. I.A třída, ve které působil Nymburk, byla přejmenována na Krajský přebor I. třídy. V Krajském přeboru I. tř. skončil Nymburk poslední a sestoupil do krajského přeboru II. třídy. Hned následující sezóně 1975-76 KP II vyhrál a přes úspěšnou kvalifikaci postoupil zpět do KP I. V sezóně 1976-77 se Nymburku opět dařilo. Vyhrál KP I. třídy, sk. A, a utkal se s vítězem sk. B – Lokomotivou Beroun ve finále o přeborníka kraje. V Berouně prohrál Nymburk 11:1, domácí odveta pak skončila remízou 6:6. Přestože  Nymburk ve finále prohrál a přeborníkem kraje se tedy nestal, dosáhl v této sezóně jednoho ze svých největších dosavadních úspěchů.
Od sezóny 1978-79 nesl hokejový klub nový název – TJ Stadion Nymburk. V dalších sezónách hrál Nymburk vždy nejvyšší krajskou soutěž (krajský přebor I. třídy), ve kterém se umísťoval ve středu tabulky. Až v sezóně 1987-88 se umístil v krajském přeboru I. třídy na posledním místě a následoval sestup do KP II. třídy.
Hned v následující sezóně 1988-89, však Nymburk KP II. třídy vyhrál a vrátil se zpět do nejvyšší krajské soutěže, kde se pohyboval následujících šest sezón až do ročníku 1994-95.
V létě 1995, již pod vedením společnosti NED Hockey, odkoupil Nymburk 2. ligu od Skutče. Sezónu 1995-96 tedy zahájili nymburští hokejisté ve třetí nejvyšší soutěži v republice. Mužstvo však nebylo na tak kvalitní soutěž dostatečně připraveno. Navíc Skuteč hrála „Moravskou“ skupinu a tak i Nymburk, který ji nahradil, musel hrát „Moravskou“ skupinu. Náročnou soutěž se soupeři vzdálenými několik hodin jízdy autobusem hráči nedokázali udržet a následoval sestup.
V sezóně 1996-97 neměl v krajském přeboru Nymburk sobě rovného soupeře. Kraj jasně vyhrál, v kvalifikaci o postup do 2. ligy porazil Donau České Budějovice a po roční přestávce se vrátil zpět do 2. ligy.
Od sezóny 1997-98 hraje Nymburk nepřetržitě 2. ligu. Ročník 1997-98 hrál Nymburk 2. ligu ještě pod názvem TJ Stadion Nymburk, od sezóny 1998-99 již působí pod názvem NED Hockey Nymburk. Od sezóny 2001-02 postoupil Nymburk pětkrát za sebou do play off. Až v ročníku 2006-07 se mu play off vybojovat nepodařilo. Od roku 2007-08 je Nymburk opět každoročním účastníkem vyřazovacích bojů a postup do play off bude jistě i cílem hráčů v jubilejním ročníku 2012-13. V sezóně, ve které Nymburk slaví 80 let ledního hokeje.               

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace