1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Okresní extraligové hokejové hvězdy

06. 02. 2007

Jsou slavní. Hrají nejvyšší soutěže a sportovní veřejnost o nich mluví. Řeč je o vrcholových sportovcích, kteří jsou spjati s nymburským okresem. Jména Protivný, Netík, Ševc už zná spousta lidí. Jakoby v jejich stínu žijí jejich rodiče, keří mají nemalou zásluhu na jejich kariéře. Svým ratolestem byli a jsou oporami.

Pro sebe nadávám, někdy křičím gól

Hokejista Martin Ševc pochází z Píst. Válí za Kladno, s hokejem začínal v Nymburce. "Když jsme ho přivedli na trénink, moc se mu to nelíbilo. Ostatní už totiž uměli bruslit, ale on na tom stál poprvé," směje se ještě dnes při vzpomínce na první hokejové krůčky maminka Mariana. "Myslel, že mu to hned půjde."
Rodiče talentovaných sportovců to nemají snadné. Děti musí vozit na tréninky, finanční zátěží i je i nákup pomůcek. "Bez auta by to nešlo, syn byl odkázaný na nás. Nákladná nebyla jen doprava, ale nákup chráničů a dalších věcí," řekla paní Ševcová, která si s mužem nechá jen málokdy utéct domácí zápas. "Když hrají na Kladně, tak jsme tam skoro pokaždé. Jedeme třeba i do Pardubic, Liberce, nebo do Prahy." A jaký je maminka fanoušek? "Když jim to nejde, tak jim pro sebe nadávám. A zakřičím si i gól. Klukovi občas vytknu nějaké chyby, ale dokážu ho i pochválit. Taťka je přísnější," usmívá se Mariana, jenž byla u nedávného synova hattricku. U obránce málo vídaného. "Potěšilo nás to. To se obránci málokdy povede," chválí na dálku syna.
Maminka ale kroniku synovi Martinovi nevede. "Tu vede jeho přítelkyně," dodala maminka Mariana.

Bylo by pěkné, kdyby kluci hráli spolu

Velice těžké začátky měl v současné době hokejista pražské Sparty Tomáš Protivný. Na led ho v pěti letech přivedl jeho tatínek, který v té době "válel" v dresu Nymburka a jehož přáním bylo mít za sebe nástupce. "Byla to pro něj povinnost," usmál se otec nynějšího sparťanského obránce Miloslav Protivný. "Začátky Tomáše byly opravdu nic moc. Neuměl bruslit a celkově mu to nešlo. Tenkrát jsem musel často zvýšit hlas," vzpomíná Tomášův táta a zároveň trenér v jedné osobě. Toho mu dělal od přípravky až do páté třídy, pak zamířil talentovaný hráč do pražských Holešovic, kde prošel mládežnickými týmy Sparty a dlouho na sebe nenechala čekat ani pozvánka do národního týmu. "On se tím nechlubí, ale prošel všemi reprezentacemi od šestnácti až do dvaceti let. A v roce 2003 byl i u třetího místa ve světovém poháru osmnáctek," pochlubil se za syna pan Protivný.
V současné době jezdí s rodinou na každý domácí zápas Sparty a zúčastní se i zápasů v okolí. "S manželkou ho maximálně podporujeme. To, že je tam, kde je, je i její zásluha." chválí tatínek. "Když byl vloni v Olomouci, tak jsem tam byl na dvou zápasech a taky jsem jezdil na zápasy, když hrála Olomouc tady v okolí," dodal Protivný starší.
Právě prvoligová Olomouc byla pro něj velkou zkouškou. "Psychicky to pro něj bylo nic moc, byl tam sám. Naštěstí za ním jezdila jeho přítelkyně. Tomáš se ale osamostatnil hodně brzy. Už v Praze, kde chodil na obchodku, se učil žít sám," tvrdí otec.
Podle Tomáše musela v minulosti celá rodina upravit svůj program. "Když na Spartě začínal, čtyřikrát týdně jsme ho tam museli vozit. Velká část rodinného rozpočtu tak padla na benzin a za celá léta jsme nejeli na žádnou dovolenou," odkrývá stinné stránky bývalý nymburský hokejista. Od osmé třídy pak začal jezdit do Prahy vlakem. "Sice se nám s manželkou ulevilo, ale pak začal do Prahy jezdit i mladší syn David. Zrovna nedávno jsme mluvili o tom, že by bylo parádní, kdyby si spolu někdy zahráli v jednom dresu," přeje si otec dvou sparťanů.
Staršího syna vidí vždy po zápase, k rodičům přijede tak jednou za tři týdny. Zápas prý rozebírají pokaždé, ale chyby mu už tolik nevyčítá. "Na některé chyby ho jen upozorním. Už si do toho ale nenechá mluvit. Od toho tam má trenéry," ví Tomášův otec.
Kroniku mu zatím neudělal, ale určitě se na to chystá. "Kroniku mám zatím prázdnou, ale ve skříni je plno materiálu. Veškeré pozvánky do reprezentace, novinové výstřižky, úspěchy a další," řekl Miloslav Protivný jehož syn nosí stejně jako on v minulosti dres s číslem 23.

Nic jsem Tomášovi nepřikazoval

S nymburským okresem je také spjat Tomáš Netík, současná hvězda hokejové Sparty Praha. Za Nymburk v minulosti odehrál jeden zápas a jeho otec, bývalý výborný hokejista rovněž pražské Sparty, řídí už přes deset let místní hokejový klub. "U hokejových začátků Tomáše byl hlavně jeho děda. Já se v té době věnoval spíše dceři, která hrála tenis a já s ní jezdil po turnajích," přiznal Tomáš Netík starší, který byl v té době plně vytížen trenérsky. "Spíše jsem to nechal na jeho trenérech," dodává jedním dechem prezident nymburského klubu.
Větší pozornosti se jeho syn těšil v dorostenecké kategorii. "To jsem sledoval jeho zápasy více, než v té žákovské kategorii. Tato léta byla důležitější," myslí si hokejový trenér podle něhož nebyl s Tomášem sebemenší problém a tak mu příliš nemusel radit. "Spíše to byly dialogy, než abych mu něco přikazoval," řekl otec v současné době druhého nejlepšího střelce Sparty.
Mimo dědy se na jeho hokejové kariéře podílela i maminka hráče. "Má na tom obrovskou zásluhu. Starala se o něj a při své práci ho vozila na tréninky. Nebylo to pro ni jednoduché," tvrdí Netík starší.
Syn svým rodičům dělá nyní velkou radost. Patří mezi pilíře předního českého týmu a opět dostal pozvánku do národního výběru. "To určitě. Vím, jaká je hokej řehole a o to víc se radujeme z každého úspěchu," řekl Tomášův tatínek. Podle jeho slov se hokej bez nadšení rodičů neobejde. "Bez takového toho fanatismu rodičů má hráč malou šanci se vrcholově prosadit," má jasno Netík starší. Na zápasy se nyní dostane častěji, než v minulosti. "Nyní mám více času, takže sleduji vrcholový hokej a jezdím na Spartu," řekl pan Netík. Kroniku jeho synovi vede dědeček. "Je to radost, číst si z ní," dodal otec.

Převzato z Nymburského deníku, 3.1. 2007, autor Tomáš Koníček

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace