1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Proti Lípě se sázely tisíce

11. 01. 2009

Sázková kancelář Fortuna potvrzuje uzavření tisícových sázek v neprospěch jasného favorita hokejového zápasu. Poslední pak skutečně porazil druhého. Článek převzat z Českolipského deníku, 10. 1. 2008, autor Petr Jeník

Jasným papírovým favoritem sobotního hokejového utkání mezi českolipskými HC Predators a Kobrami z Prahy bylo mužstvo z České Lípy. To se před sobotním zápasem mohlo chlubit druhou příčkou v tabulce druhé hokejové ligy, kdy po třiadvaceti odehraných zápasech dokázali hráči České Lípy nastřílet svým soupeřům 104 branek a jen 62 jich inkasovali. Oproti tomu bylo skóre jejich sobotního soka z Prahy téměř opačné, tedy 54:118 a Kobra tak zaujímala v tabulce bezkonkurenčně poslední příčku.

Pražské Kobry do té doby dokázaly zvítězit v základní hrací době pouze ve dvou utkáních, které se obě odehrály v září. Od té doby už jen dvakrát remizovaly a zbylé zápasy prohrávaly. Českolipští hokejoví fandové se tak těšili na jasné vítězství svých hrdinů a halu u Plučnice zaplnili téměř do posledního místa.

Jasné vítězství předpokládali i odborníci ze sázkových kanceláří. Kobře před zápasem například bookmakeři ze sázkové kanceláře Fortuna nevěřili téměř vůbec a na její vítězství vypsali kurz 1:7,5.

Za každou vsazenou tísícovku si tak sázkař mohl odnést sedm a půl tisíce. Oproti tomu by si sázkař ze stejně vysoké částky vsazené na vítězství favorita, tedy Českou Lípu, mohl odnést zpět po odečtení manipulačního poplatku pouze tu svou tisícovku a nějaké drobné navíc. Až tak moc odborníci České Lípě věřili.

Jak se však ukázalo, téměř všichni se spletli. Českolipští Prádátoři na Kobry z Prahy nestačili a v zápase jim podlehli v poměru 3:5. Ve svých typech se ale nemýlili sázkaři z Liberce. Ti věřili navzdory všem faktům a předpokladům Kobře a na její vítězství sázeli tisícové částky, což potvrdil i mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Tomáš Bahník.

„Na zápas byly podány sázky v Liberci za několik tisíc na výhru Kobry při kurzu 7,5,“ uvedl mluvčí Fortuny. Sázet se ale nemohlo dlouho.

„Po vyhodnocení interních informací o utkání, které jsme měli k dispozici, jsme se rozhodli po přijetí prvních sázek utkání z nabídky stáhnout, protože jsme jej vyhodnotili jako rizikové,“ dodal Tomáš Bahník s tím, že podobné případy se čas od času stávají, a to zejména v nižších soutěžích. Pravidlem to ale podle něj není.

Největší sázková kancelář v republice, Tipsport, na utkání druhé hokejové ligy kurzy ani nevypisuje. Jedním z důvodů je podle mluvčího společnosti Lubomíra Ježka fakt, že o sázení na takto nízké soutěže není až tak velký zájem. Druhým důvodem jsou pak zkušenosti sázkové kanceláře z dob, kdy se i zde na tyto zápasy sázelo. „V minulosti jsme zaznamenali řadu velmi nestandardních výsledků i sázek na tyto zápasy,“ uvedl Lubomír Ježek.

Úplně stejně pak mluví i Jana Pokorná, mluvčí další české sázkové kanceláře Chance. Jaké má vysvětlení pro uzavírání vysokých sázek na tento zápas v neprospěch jasného favorita, jsme se zeptali i předsedy klubu HC Predators Česká Lípa. „V prvé řadě se mi vůbec nelíbí, že sázkové kanceláře vypisují na druhou hokejovou ligu kurzy. Je to poloprofesionální soutěž, ve které si hráči nepřijdou na žádné vysoké sumy peněz,“ uvedl Jiří Hau.

Podle něj je pak možné, že někteří z hráčů vidině snadno vydělaných peněz mohou podlehnout. „Zda je to i případ zápasu s Kobrou, jsou jen spekulace nepodložené konkrétními důkazy a žádný závěr z nich nelze dělat,“ dodal s tím, že dohru v kabině tento zápas samozřejmě měl, a to v podobě pokut a rozloučení se s hlavním trenérem klubu.

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace