1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Šternberk odstoupil ze druhé ligy, skupina Východ bude mít jedenáct účastníků

07. 09. 2011

Již druhý zářijový víkend se rozběhnou boje ve druhé lize, která odstartuje jako první seniorská soutěž na našem území. Během letní přestávky doznalo složení účastníků řady změn, finanční potíže donutily některé kluby prodat licenci do jiného města. Krátce před startem přišla ze Šternberku zpráva o tom, že klub z rodiště úřadujícího vítěze Stanleyova poháru Davida Krejčího novou sezonu ve druhé lize nezahájí. převzato z www.hokej.cz, autor Libor Kult

„Důvodem pro odstoupení je fakt, že do dnešního dne nebyl městem Šternberk schválen příspěvek na provoz zimního stadionu a rovněž nedošlo k úhradě služeb za minulé období,“ stojí v prohlášení podepsaném předsedou oddílu Janem Trundou, které ve středu 7. září dorazilo do kanceláří Českého svazu ledního hokeje a redakce hokej.cz jej má k dispozici.

Co to pro skupinu Východ znamená? Podle všeho k žádnému zemětřesení v rozlosování nedojde. „Soupeř Šternberku bude mít v daném kole volno, jinak rozpis utkání měnit nebudeme,“ konstatuje Vladimír Schiefner, organizační pracovník svazového ústředí spravující druhou ligu.

Šéfa soutěže tento krok podle jeho vlastních slov nepřekvapuje, naopak z jeho vyjádření vyplývá, že jej potěšilo, že k podobnému kroku nedošlo i u dalších klubů. „V současných podmínkách se nejedná o nic zvláštního. Naopak jsem rád, že se neodhlásilo víc klubu,“ uvádí.

Naráží tak zřejmě na fakt, že v průběhu letní přestávky došlo k prodeji tří licencí. Chrudim sestoupivší z první ligy se po odchodu jednoho z jednatelů a majitelů Vladimíra Pittera dohodla s Bílinou, Roudnice nad Labem prodala práva Porubě. K převodu soutěže mezi dvěma subjekty došlo v Kutné Hoře, Stadion nahradili Sršni.

Vladimír Schiefner kvituje taktéž fakt, že k odstoupení ze soutěže nedošlo až v jejím průběhu. „To by představovalo horší variantu, protože bychom museli složitě řešit, jak naložit s body získanými v odehraných zápasech,“ vysvětluje.

Vzhledem k situaci v celé republice však může podobný problém stejně nastat. Není to tak dávno, co na něj v nižších soutěžích došlo. V sezoně 2009/2010 Havířov uprostřed sezony opustil první ligu, v témže ročníku potkal stejný osud rovněž Milevsko ve druhé lize.

Šternberk podle Vladimír Schiefnera podruhé zaplatí stanovený obnos. „Dvacet tisíc museli složit při podání přihlášky, teď dostanou stejnou částku jako pokutu za odstoupení ze soutěže,“ přibližuje řídící pracovník soutěže.

Ta bude mít tedy v novém ročníku 32 účastníky a lze předpokládat, že pro sezonu 2012/2013 dojde k další úpravě hracího schématu. „Nabízí se možnost hrát ve čtyřech skupinách po osmi týmech. Odpadla by tím řada středečních kol, což by amatérským hráčům, kteří chodí do práce, pomohlo a zároveň by se ušetřily finance na cestování. Nicméně na podobné úvahy je ještě brzy,“ přemítá Vladimír Schiefner.

Už v minulosti svaz podle informací hokej.cz předložil druholigovým klubům návrh obsahující rozdělení na více skupin s menším počtem účastníků. Jenže zástupci oddílů tuto možnost i přes neustále poukazování na neutěšenou finanční situaci zcela nepochopitelně smetli ze stolu.

Těžko hledat argument, který by převážil fakt, že při větší geografické blízkosti by týmy necestovaly tak daleko a uspořily by nezanedbatelnou částku ze svých nákladů. Navíc by se vzrostla i možnost sehrání většího počtu prestižních a atraktivních utkání s velkými rivaly. Příští rok v létě bude mít druhá liga jedinečnou možnost upravit model tak, aby byl finančně přijatelnější. Bude zajímavé sledovat, zda kluby tuto šanci využijí.
Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace