1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Turecký Baskent Yildizlari diskvalifikován

07. 02. 2013

Turecký klub byl z důvodu startu nymburských hokejistů Pavla Cicvárka a Filipa Velechovského v jeho dresu diskvalifikován z Continental Cupu 2012

Disciplinární komise rozhodla, že turecký klub Baskent Yildizlari Ankara bude zdiskvalifikován z Continental Cupu IIHF ročníku 2012/2013 a nebude mít nárok na účast v soutěži na rok 2013/2014 z důvodu neoprávěných startů tří hráčů.
Klub převedl hráče Pavla Cicvárka, Jana Šváchu a Filipa Velechovského z České republiky jen na jeden měsíc a porušil čl. 6.3 řádu platných pro IIHF Continental Cup , který stanoví, že přestupy omezené pouze na účast na Continental Cupu jsou považovány za nepovolené.
Tri hráčů nastoupilo do všech tří zápasů Continental Cupu 2012/2013 ve skupině v Miercurea Ciuc v Rumunsku, ve kterém Baskent Yildizlari Ankara skončil na druhém místě. Hráči pak přestoupili zpět do České republiky méně než dva týdny po turnaji.
Klub v průběhu šetření vysvětlil, že s hráči podepsal jednoroční smlouvu s cílem udržet všechny zahraniční hráče na celou sezónu a nikdy zamýšlel angažovat je pouze dočasně. Během turnaje Kontinentálního poháru však proběhla diskuze mezi hráči a trenérem o délce jejich působení v klubu a hráči prohlásili, že v Turecku hrát nechtějí. Obě strany se dohodly v klidu na zrušení smluv.
Rozhodovací porota  disciplinární komise IIHF je přesvědčena, že převody byly v rozporu s řády IIHF Continental Cupu a že všichni tři hráči byli převedeni právě tak - mezi 16 a 22 dny před začátkem turnaje -  aby splňovali podmínky pro účast na turnaji. Ani prohlášení klubu, ani smlouvy nejsou dostatečně přesvědčivé pro jiné rozhodnutí komise.
Porota došla k závěru, že není dostačující stanovit delší dobu trvání smlouvy, pokud části ustanovení smlouvy jsou určeny pouze pro dočasné zaměstnání. Zejména ve smlouvách nebyly uvedeny odměny. Porota vidí jako velmi podivné, že by hráči podepsali smlouvu na celý rok bez toho aniž by bylo vyjednáváno o platu.
Porota se domnívá, že jde o hrubé porušení pravidel ledního hokeje. Uzavřením smlouvy s hráčem pouze pro účast na Continental Cupu se jen klub pokusil získat výhodu nad ostatními zúčastněnými kluby extrémně nespravedlivým a nesportovním způsobem.
Vzhledem k ovlivnění výsledků turnaje a možných nevýhod pro ostatní zúčastněné týmy vyplývající z tohoto nekalého jednání, je porota toho názoru, že Baskent Yildizlari Ankara musí být diskvalifikován. To znamená, že všechny výsledky týmu jsou anulovány. Baskent Yildizlari musí vrátit startovné ve výši CHF 4000 a musí zaplatit pokutu CHF 1000. Baskent Yildizlari se nebude moci zúčastnit Continental cupu v příštím ročníku 2013/2014. Klub je v současné době na prvním místě v sedmi členné turecké Super Lize.
Porota také rozhodla, že turecká federace ledního hokeje, která schválila přestupy hráčů do Turecka a zpět do České republiky, nebude za toto jednání nijak disciplinárně potrestána, protože nemohla přijmout taková opatření, která by zabránila tomu aby přestupny byly v rozporu s Mezinárodním přestupním řádem. Nicméně porota dle vyhlášky 1100 IIHF vyzvala členské národní asociace, aby  zúčastněné kluby striktně dodržovali nařízení platná pro Kontinentální pohár.

Článek převzat ze stránek www.iihf.com
Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace