1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

V neděli od 17:00 proti Břeclavi

11. 11. 2011

V nedělním zápase přivítáme na zimním stadionu tým Břeclavi.

Na začátku letošní sezóny se s hokejisty Břeclavi počítalo jako s jedním z outsiderů. Po krachu jednání mezi firmou Passvilan a městem sice došlo k převzetí klubu subjektem HC Lvi, ovšem budoucnost byla dál velmi nejistá. Modrožlutí proto poskládali kádr spíše z borců, kteří se neuplatnili v jiných týmech, a doplnili jej o místní juniory, vloni hrající krajský přebor. Dnes už se začíná důvěra hráčů i celé sportovní veřejnosti v břeclavský hokej obnovovat. Klub má nového partnera a s ním v zádech se výsledky zlepšují. Komunální volby 2010, odkrytí milionových dluhů, převzetí hokeje soukromým subjektem, krach jednání tohoto subjektu s městem a následně druhý pokus o stabilizaci hokeje v Břeclavi. Taková posloupnost za poslední rok charakterizovala dění u místního hokejového klubu. A-tým Lvů sice do druhé ligy vstoupil výhrou nad Kutnou Horou, pak však padal až téměř ke dnu tabulky. Obrat ve výsledcích nastal v polovině října, kdy měli  Břeclavští  k dispozici tři domácí utkání za sebou a z nich vytěžili devět bodů. Postupně porazili Kutnou Horu (6:0), silný Jindřichův Hradec (3:1) a také Chotěboř (6:1). Pak sice prohráli na Technice (5:2) ovšem v posledním zápase opět vyhráli, když porazili Trutnov (4:1). Z posledních pěti zápasů tedy břeclavští čtyřikrát zvítězili. Čirou náhodou právě před načnutím této vítězné série internetové stránky klubu zveřejnily, že hokej fakticky přebírají firmy Vatex a Vareal, které spojuje osoba jejich majitele Patrika Vašíčka. V rozhovoru z 19. října 2011, který vlil Lvům novou krev do žil, Vašíček mimo jiné definoval, že rozpočet klubu pro letošní rok je 2,7 milionu korun, přičemž se sám zavázal zajistit zhruba tři čtvrtiny této sumy.
Mimochodem, vize Vašíčka a jeho kolegů ohledně financování hráčů přináší zajímavý příspěvek do diskuze o systému odměňování hráčů ve třetí nejvyšší soutěži. V Břeclavi mají od září platné smlouvy pouze trenéři a několik nejzkušenějších, zbytek mužstva hraje jen o bonusy, které distribuují trenéři podle vlastního uvážení. V krajní situaci se tak může stát, že někteří borci budou hrát celou sezónu zadarmo. Přesto hrají, což se může leckomu zdát jako zcela neracionální taktika vzhledem k objemu času, který hokeji věnují.
Přesuneme-li se k hráčskému kádru, je na prvním místě třeba říct, že důvěru v břeclavský hokej pomohlo obnovit epizodní angažmá bývalého extraligisty Aleše Staňka, jenž za tým před svým návratem do Znojma odehrál 5 zápasů (4+1). Náhradou za něj získali Lvi od Orlů alespoň produktivního juniora Davida Videlku. Další hráč, který doplnil soupisku je Tomáš Popolanský, jehož management získal poté, co se neprosadil v Hodoníně. Velmi těžké bude nahradit kvality beka Michala Rajnohy, který po osmi zápasech ukončil své angažmá. Pokusit by se o to mohl další Znojemák Tomáš Latner, který se stejně jako Videlka loni stal juniorským mistrem republiky.
Kostra kádru je tvořena bývalým gólmanem Techniky Jaroslavem Chvátalem. Ten odchytal prakticky všechna utkání a s průměrem 2,85 g/z a úspěšností zásahů 92,21 % patří k hlavním strůjcům úspěchu mužstva. Defenzívě přináší rozvahu především třicetiletý Marek Dora, který je obklopen mladými hráči. Zejména osmnáctiletý Kamil Nekoranec velmi překvapuje a z pohledu +/- je nejlepším zadákem týmu (+4).
Ofenzivní činnost dirigují dva bývalí hráči Techniky, 41letý kapitán Miroslav Barus (7+6) a s ním trochu překvapivě rovněž o 19 let mladší Václav Truhlář (3+10). Velký pozor si Nymburáci musejí dát také na slovenského univerzála Petera Beneše (6+3). Pátým mužem tabulky produktivity je vůbec nejmladší hráč celé skupiny Střed, Marek Papp (3+4). Ten se narodil ve chvíli (1.3.1994), kdy jeho nynější spoluhráč Miroslav Barus dovedl Vsetín do extraligy, čímž začal psát jeden z nejvýznamnějších příběhů nejvyšší soutěže. Pozornost nymburské obrany jistě zaslouží také trio Lukáš Bolfík (4+2), Radek Zháňal (2+4) a Jan Kurial (5+3).

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace