1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Zavedení ofsajdu na červené čáře Netík vítá

29. 05. 2005

Naopak pravidlo o zakázaném uvolnění se mu nelíbí. Hrozí totiž zranění hráčů

Naopak pravidlo o zakázaném uvolnění se mu nelíbí. Hrozí totiž zranění hráčů
Pravidlo o zakázaném uvolnění, které bylo zrušeno před patnácti lety po smrti zlínského obránce Luďka Čajky, bude od příštího ročníku extraligy opět platit. Možná se dočkají i nižší soutěže.
Asociace profesionálních klubů schválila na svém aktivu v Českých Budějovicích návrat ke dvěma zrušeným pravidlům ledního hokeje. Znovu po sedmi letech začne platit postavení mimo hru na červené čáře a po patnácti letech se český hokej vrátí i k dojíždění puků při zakázaném uvolnění. Uvedené změny se týkají zatím jen české extraligy, je však velmi pravděpodobné, že se podle nich už v nadcházející sezóně bude hrát i v nižších a mladáženických soutěžích. Smyslem obou změn je zvýšení atraktivity hokeje. Odborníci očekávají více gólů a jednodušší přechod do útočného pásma.
"Uvidíme, jestli to bude platit i v dalších soutěžích, než je extraliga. Nicméně já patřím k lidem, kteří pravidlo o postavení mimo hru na červené čáře vítají," řekl trenér nymburských hokejistů Tomáš Netík. Ten souhlasí s tím, že by měl být hokej atraktivnější a mohlo padat více branek.
"Říká se to. Navíc toto pravidlo nebude vyhovovat týmům, které hrají destrukční hokej. Jejich systém se špatně překonává a tohle by teď mělo odpadnout. Určité plus díky zavedení pravidla tedy bude," tvrdí Netík. Naopak obnovení pravidla o odpískání zakázaného uvolnění - "icingu" - až ve chvíli, kdy se bránící hráč dotkne puku se Netíkovi nelíbí.
"Podle mě to není zrovna nejšťastnější rozhodnutí. Je zde velké nebezpečí úrazu," řekl kouč Nymburka. Lidem se díky tomuto pravidlu připomene hlavně tragédie z konce roku 1989, kdy se v Košicích vážně zranil zlínský obránce Luděk Čajka. Tenkrát chtěl být u puku dříve, než dotírající útočník Bartánus. Vjel ale do rýhy, upadl a prudce narazil hlavou do mantinelu. Svému zranění za pár týdnů v nemocnici podlehl.
DOSAVADNÍ VÝKLADY PRAVIDEL

POSTAVENÍ MIMO HRU

Hráči útočícího družstva nesmějí vjet do útočného pásma dříve nez kotouč.

ZAKÁZANÉ UVOLNĚNÍ

Jestlize hráč druzstva, které má stejný nebo vyšší počet hráčů nez protivník, vystřelí, odpálí či usměrní kotouč z vlastní poloviny hřiště za brankovou čáru soupeře, hra se přeruší pro zakázané uvolnění.

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace