1932 SK Polaban Nymburk - 2012 NED Hockey Nymburk - 80 let ledního hokeje v Nymburce

Zimní stadion slaví 40 let

09. 09. 2014

Dne 8. září 1974 byl slavnostně otevřen Zimní stadion v Nymburce.

Zimní stadion slaví 40 let

Na přírodním ledě na Labi a Remanenci.

Ještě dříve, než si mohli bruslaři zabruslit poprvé na umělé ledové ploše, museli vzít zavděk přírodními kluzišti. A to buď na zamrzlých vodních plochách, nebo se kluziště stříkala. Z historických pramenů se dozvídáme, že první hokejové zápasy odehráli fotbalisté SK Polabanu Nymburk v průběhu zimní přestávky v roce 1912. Tehdy se hrál ještě bandy hokej. Hřiště se stavěla především na Labi u Veslařského klubu a na Remanenci. Bruslilo se také na zamrzlých loukách za Veslařským klubem. První hokejový zápas v kanadském hokeji hraný v Nymburce odehrál SK Polaban Nymburk na zamrzlé Remanenci 31. prosince 1932. Tam byla stavěna hřiště i v příštích letech. Každoročně však byl na Remanenci problém v tom, že se led sekal a končil v lednicích pivovaru.

Hřiště na přístavu a „Na Bžundě.“

V únoru 1934 byl ustanoven samostatný hokejový odbor. Bylo rozhodnuto o stavbě hokejového hřiště na přístavu pod hradbami, kde bylo také ihned instalováno elektrické osvětlení. Následující zimu však dlouho nepřicházel mráz a tak bylo první utkání za umělého osvětlení odehráno až v polovině ledna 1935. Hokejové hřiště na přístavu vydrželo několik let. V roce 1932 bylo také vystavěno na místě staré dřevěné kolonie nedaleko nymburské reálky fotbalové hřiště SK Železničáři Nymburk. Přes zimu se hřiště stříkalo a vzniklo tak kluziště, kterému se říkalo „Na Bžundě“. V roce 1937 na tomto kluzišti postavili Železničáři vysoké mantinely a vedle kluziště tak vzniklo i hokejové hřiště. Po válce bylo s příchodem zimy obnoveno kluziště na přístavu. Následující zimy však nebyly pro hokejisty příznivé. V roce 1948 jezdili hokejisté trénovat vždy v noci ze soboty na neděli na zimní stadion do Pardubic. Kromě nepříznivých zim nepřálo hokeji ani neustálé kolísání hladiny Labe a proto bylo v roce 1950 zřízeno na zkoušku kluziště na fotbalovém hřišti za plynárnou. (Bývalý Polaban, kde se dnes pasou ovce a kozy). V roce 1952 se nymburští hokejisté již pod názvem Lokomotiva Nymburk přesunuli ze hřiště za plynárnou na tenisové dvorce bývalého Veslařského klubu. Po otevření Tyršova ústavu tělesné výchovy a sportu na Remanenci přihlásila tato škola do soutěží dvě svá mužstva. Tato škola měla hřiště na Remanenci, kam se přestěhovala i Lokomotiva. V roce 1954 bylo za pomoci dílen ČSD zřízeno kluziště u železničního učiliště v Kolonii (snad v místech, či v blízkosti bývalého kluziště „Na Bžundě“). V roce 1957 se hokejový oddíl Lokomotivy rozpadnul a hokej se hrál jen v Drahelicích.

Hokejové hřiště u železničního mostu

V roce 1959 byl hokejový oddíl obnoven. Hokejové hřiště bylo vybudováno na pravém břehu Labe nedaleko železničního mostu. (V místě mezi dnešním stadionem a železnicí, které je dnes zarostlé bujnou vegetací). Osvětlení poskytla Ústřední tělovýchovná škola, která svůj hokejový oddíl zrušila. Téhož roku byl pozemek zčásti upraven a byly zde odehrány první zápasy. Následujícího roku byly hokejisty odpracovány stovky brigádnických hodin. V místě dnešního beachvolejbalového kurtu byly vystavěny šatny, dále byla upravena hrací plocha, ochozy, mantinely a instalováno osvětlení, ale ani s použitím mechanizace nebylo hřiště dokončeno. Aby hokejisté obstáli v hokejových soutěžích, museli vždy před sezónou jezdit trénovat na zimní stadiony do Kolína a Mladé Boleslavi. V případě nepříznivého počasí museli na těchto stadionech hrát i svá utkání. To samozřejmě nebylo levnou záležitostí a tak již v průběhu 60. let začal výbor hokejového oddílu uvažovat o výstavbě zimního stadionu.

Zimní stadion

S výstavbou se však začalo až v roce 1969, kdy bylo započato s úpravami pozemku a hrubou výstavbou strojovny. Vedením stavby byl pověřen pan Beran. Intenzivní stavba stadionu, který se budoval v Akci Z, se však rozjela až v roce 1971. Brigádníci (občané Nymburka) přicházeli pracovat dle svých možností ráno i odpoledne, nymburské podniky pak zapůjčovaly na stavbu nákladní vozidla či různé pracovní stroje. Po tříletém budování byl zastřešený stadion slavnostně otevřen 8. září 1974. Stadion však byl prozatím pro několik příštích let zakončen velkou plechovou stěnou. Dvoupatrové kabiny a restaurace s tělocvičnou byly vystavěny ještě o několik let později. K příležitosti otevření stadionu bylo odehráno přátelské utkání prvoligových klubů SONP Kladno – Sparta Praha. V březnu 1975 v průběhu konání mistrovství světa se v Nymburce hrál turnaj šesti ligových mužstev. Sparta Praha hrála svá utkání na novém stadionu v Nymburce. Právě při zápase tohoto turnaje mezi mužstvy Sparty a Litvínova vystřelil sparťanský obránce Horešovský puk na bránu soupeře. Puk však byl ztečován a zasáhnul do oka spoluhráče Jana Eysselta. Oko mladého sparťanského útočníka se již nepodařilo zachránit. Na konci osmdesátých let byla stržena velká plechová stěna a byly přistaveny nové kabiny, o nichž se hovořilo, že ve své době byly nejmodernějšími kabinami v republice. V průběhu devadesátých let jezdil pravidelně na tréninková soustředění na nymburský zimní stadion reprezentační tým České republiky. V létě roku 2000 byla zmenšena hrací plocha a původní dřevěné mantinely s plexiskly pouze za brankami nahradily mantinely z plastu s plexisklem kolem celého hřiště.

Doporučujeme: Světelná reklama | Klimatizace